Produkcja kontraktowa staje się coraz popularniejsza na rynku kosmetycznym, zwłaszcza wśród mniejszych firm z branży beauty. Na czym polega ten model produkcji i jakie są jego zalety?

Co to jest produkcja kontraktowa kosmetyków?

Definicję produkcji kontraktowej można najłatwiej przedstawić w następujący sposób: produkcja kontraktowa to współpraca, w ramach której zleca się firmie zewnętrznej produkcję kosmetyku pod swoją marką. Klient zgłasza się do producenta z autorską formułą preparatu i uzgadnia zakres działania. Zlecający dysponuje prawem do receptury i może w każdej chwili zmienić wytwórcę kosmetyku.

Ten rodzaj kooperacji jest bardzo często wybierany przez mniejsze podmioty, które nie dysponują zapleczem technologicznym koniecznym do stworzenia produktu. Renomowany producent kontraktowy kosmetyków posiada laboratorium wdrożeniowe, linię produkcyjną oraz centrum logistyczne, co umożliwia szybką produkcję preparatu spełniającego wszystkie wymagania formalne. Tak więc odpowiedź na pytanie co to produkcja kontraktowa, jest całkiem prosta.

Jakie są zalety produkcji kontraktowej kosmetyków?

Produkcja kontraktowa na zlecenie klienta ma wiele zalet, które znacząco ułatwiają początkującym markom bezpieczne wejście do branży beauty. Współpraca na tej zasadzie przynosi znaczące korzyści, ponieważ doświadczony producent kosmetyków dzieli się z klientami swoimi zasobami i doświadczeniem. Dzięki temu nie tylko wyprodukujesz swój kosmetyk, ale także poznasz jak funkcjonuje rynek kosmetyczny.

Najważniejszą zaletą produkcji kontraktowej jest znaczące zmniejszenie kosztów produkcji. Dzięki wyposażeniu i doświadczeniu producentów, zlecający zostaje zwolniony z wydatków na zaplecze technologiczne oraz personel, który ma doświadczenie w wytwarzaniu kosmetyków. Istotną zaletą jest również pełna kontrola nad procesem produkcyjnym. Wytwórca kosmetyku konsultuje z klientem wszystkie etapy tworzenia, co umożliwia pełną weryfikację składników i jakości produktu.

Producent kontraktowy kosmetyków zajmuje się też pozyskiwaniem surowców, przeprowadzaniem koniecznych badań, a nawet formalnościami, takimi jak rejestracja produktu w CPNP (Cosmetic Product Notification Portal – Portal Notyfikacji Produktów Kosmetycznych), co jest jednym z koniecznych wymogów wprowadzenia kosmetyku do obiegu.

Warto pamiętać, że producenci kontraktowi oferują także pomoc w tworzeniu brandingu. Wytwarzane kosmetyki otrzymują nazwę marki oraz wzór opakowania stworzone przez zlecającego. Renomowana firma zapewni również wsparcie przy projektowaniu opakowania, które skłoni konsumentów do zakupu, a przy tym będzie spełniać wszelkie normy bezpieczeństwa.

kosmetyki produkowane w ramach produkcji kontraktowej

Partnerstwo z uznanym producentem kosmetyków umożliwia błyskawiczne wprowadzenie kosmetyku pod własną marką przy wzroście zapotrzebowania danego produktu na rynku. Ponadto produkcja na indywidualne zamówienie pozwala na tworzenie niepowtarzalnych produktów, które zyskają wyjątkowy status na rynku. Współpraca na zasadzie produkcji kontraktowej daje klientowi pełną dowolność podczas podpisywania umów na wyłączność oraz umożliwia rejestrację kosmetyków w każdym rejonie świata.

Kolejną zaletą produkcji kontraktowej jest wsparcie na etapie dystrybucji. Producent kosmetyków w ramach kompleksowej obsługi może zaproponować dropshipping. To model logistyczny polegający na tym, że to producent magazynuje i wysyła kosmetyki, a właściciel marki wyłącznie zbiera zamówienia i mu je przekazuje. Jest to popularna strategia wśród przedsiębiorców bez zaplecza magazynowego, którzy pragną zminimalizować koszty oraz zwiększyć swobodę podczas wyboru lokalizacji firmy.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat wprowadzania nowego produktu na rynek? Przebieg tego procesu krok po kroku omawiamy w artykule: Jak zacząć produkcję kosmetyków? 5 porad na dobry początek.

Jakie produkty obejmuje produkcja kontraktowa kosmetyków?

Produkcja kontraktowa kosmetyków obejmuje między innymi współpracę w tworzeniu produktów do pielęgnacji twarzy i ciała. Największą popularnością cieszą się kremy przeciwzmarszczkowe, ponieważ kobiety w wieku dojrzałym stanowią większość klientek branży beauty. Szeroką grupę konsumentów stanowią również osoby zmagające się z chorobami skóry. Producenci oferują też pomoc przy produkcji kosmetyków naturalnych, które cieszą się coraz większą popularnością wśród osób ceniących naturalny skład i bezpieczeństwo. W zakres produkcji kontraktowej wchodzi także wytwarzanie kosmetyków do pielęgnacji włosów, rzęs i brwi. Ponadto istnieje możliwość stworzenia własnej pasty do zębów oraz płynu do ust.

Produkcja kontraktowa oferuje niepowtarzalną możliwość wprowadzenia na rynek ekskluzywnych kosmetyków, nadających marce wyjątkowy status. Jest to znakomite rozwiązanie dla właścicieli wszystkich przedsiębiorstw związanych z branżą beauty. Posiadanie kosmetyków pod własną nazwą zwiększa rozpoznawalność firmy oraz wzmacnia przywiązanie klientów do marki.

Jeżeli chcesz stworzyć kosmetyk jedyny w swoim rodzaju, produkcja kontraktowa oferuje szereg interesujących możliwości, nad którymi warto się pochylić. Bezpieczeństwo, relatywnie niskie koszty wkroczenia na rynek oraz wsparcie doświadczonego partnera są bez wątpienia najistotniejszymi z nich.